Na co zwrócić uwagę przy wyborze żarówki

Na rynku dostępne jest wiele rodzajów żarówek. Dlatego, aby dobrać najlepszą żarówkę do wybranego pomieszczenia, przy zakupie musimy zwrócić uwagę na kilka czynników.


  1. Przede wszystkim na barwę światła, jaką daje żarówka. Tradycyjne żarówki oferują światło w takiej samej barwie – ciepła biel, natomiast świetlówki kompaktowe i żarówki LED posiadają szerszą gamę barwy świetlnej, czyli tak zwanej temperatury barwowej wyrażonej w kelwinach. Różne temperatury barwowe najlepiej nadają się do różnych pomieszczeń w zależności od ich funkcji. Na przykład temperatura barwowa 2700 K lub kolor światła „ciepły biały” sprzyja odpoczynkowi, a temperatura 4000 K lub kolor „zimny biały” tworzy klimat do pracy.

  2. Kolejną rzeczą na którą warto zwrócić uwagę to klasa energetyczna. Najbardziej energooszczędne są żarówki klasy A, które zużywają najmniej energii. Wybierając żarówkę energooszczędną należy wiedzieć, że potrzebuje ona czasu, aby się nagrzać i osiągnąć pełną moc. Dlatego, jeżeli chcemy zastosować je w pomieszczeniach, gdzie na krótko włącza się światło, trzeba poszukać o szybkim czasie nagrzewania.

  3. Poza tym wybierając żarówkę warto zwrócić uwagę na jej żywotność, czyli ilość godzin jaką może przepracować. Trzeba pamiętać o tym, w którym miejscu będzie zastosowana oraz jakiego rozmiaru jest gwint w oprawie, w której chcemy umieścić żarówkę.

 


Comments are closed.