Jak zasilane są LED?

Diody LED coraz częściej wykorzystywane są w instalacjach oświetleniowych w mieszkaniu. Aby w pełni wykorzystać ich właściwości ważne są odpowiednie warunki zasilania.
Przy zasilaniu diod LED stosuje się zasilacze prądowe lub zasilacze napięciowe.

Zaletą zasilaczy prądowych jest przede wszystkim ich duża sprawność oraz dobra stabilizacja prądu. Wykorzystując gotowe oprawy LED tego typu zasilacz jest łatwo podłączyć.

Przy wyborze zasilacza należy dobrać go do parametrów wykorzystywanych diod oraz sposobu ich podłączenia. Jednak w momencie, kiedy chcemy zmienić czy rozbudować system oświetlania często trzeba też wymieniać zasilacz. Te zasilacze nie mogą być stosowane z typowymi ściemniaczami diod, ponieważ powoduje to ich uszkodzenie. Zasilacze prądowe stosuje się więc najczęściej do zasilania pojedynczych, gotowych opraw LED o określonych parametrach, w których nie stosuje się ściemniania, a jedynie są załączane i wyłączane.

Stosując zasilacz napięciowy trzeba wyposażyć się w dodatkową elektronikę stabilizującą lub ograniczającą prąd diod. Ponieważ zwykłe zasilacze napięciowe utrzymują stałe napięcie, natomiast wartość prądu uzależniona jest od obciążenia, które zostało podłączone do zasilacza. Może to spowodować uszkodzenie diody.


Comments are closed.